Tomek Pstrągowski nie o tym, jak schudnąć 30kg

Jak schudnąć, i mieć potem historię do opowiedzenia?

Tomek Pstrągowski Jak schudnąć 30 kg -okładka„Jak schudnąć 30 kg? Prawdziwa historia miłosna” to tegoroczna premiera komiksowa do scenariusza Tomka Pstrągowskiego, a narysowana przez Macieja Pałkę. Scenarzysta w rozmowie ze mną nie pozostawia jednak złudzeń – to ani nie typowa historia o miłości, ani przepis na odchudzanie.

Czymże jest więc komiks Pstrągowskiego i Pałki? Przewrotnym, nad-subiektywnym spojrzeniem na komiks autobiograficznym. Komiks ciekawie wypada w zestawieniu n.p. z „Totalnie nie nostalgia. Memuar”. Sam mam jednak problem z tym albumem. Nie dałem się porwać ani historii źle ulokowanego uczucia, ani zawodowym, czy po prostu egzystencjalnym rozterkom Grubasa. Rozumiem (jak mniemam) zarys idei zabawy formą, tylko to też zupełnie mnie nie chwyta. Jednocześnie, ze swoją bezczelną przewrotnością, jest to jeden z bardziej wyróżniających się w ostatnim czasie polskich komiksów, a spojrzenie Tomka odbiega w znaczny sposób od jednoznacznego zwykle u nas podziału na komiks faktu i komiks fikcji.

Z jeszcze innej strony – album ma już swoich sympatyków, którzy odbierają go inaczej, niż z mojej perspektywy starego i wiecznie niezadowolonego zgreda. Rozmawiałem zresztą z jednym z sympatyków w miniony weekend, i w obronie komiksu miał deklarację, z którą nie jestem w stanie handlować. „Byłem tam, gdzie Grubas” – powiedział znajomy.

Zapraszam do wysłuchania wywiadu z Tomkiem Pstrągowskim.